Duże znaczenie w odżywianiu naszych maluszków odgrywa żłobek, gdyż dzieci spędzają tam ok. 8 godzin dziennie. Zadaniem dorosłych, opiekunów jest nauka i dbanie od najmłodszych lat jak jeść, co jeść, ile i kiedy, aby nasze pociechy były sprawne, silne, mądre i aby rozwijały się zdrowo.
Głównym problemem jest brak czasu, co powoduje, że przywiązujemy mniejszą uwagę na przygotowywanie posiłków i na to jakie wartości odżywcze zawierają. Pośpiech, życie w biegu nierzadko wiąże się z tym, że maluchy uczą się złych nawyków żywieniowych. Przyzwyczajenia takie są nie do wyeliminowania w późniejszym wieku i np. dziecko nie je warzyw w ogóle, bo woli „szybkie” pączki. Konsekwencje tego są coraz częściej widoczne w postaci nadwagi, otyłości, bądź niedożywienia ale również w rozwoju intelektualnym. Badania wykazują, że dzieci jedzą za mało warzyw, spożywają nadmierną ilość cukru i soli przez co są pobudzone i rozkojarzone.
Często jest tak, że rodzice w domu dbają o odżywianie swoich szkrabów, pilnują aby dostarczyć codziennie odpowiednią ilość warzyw, owoców, nabiału, zdrowych tłuszczów. Tymczasem, prowadzą dziecko do żłobka, czy przedszkola, a tam ich dobrze odżywiane dziecko dostaje biały chleb, słodkie płatki na mleku, smażoną kiełbasę na podwieczorek lub pizzę, a na obiad „kotleciki” schabowe w panierce ociekającej tłuszczem… no hola hola- przecież nie o to chodzi. Żłobek czy przedszkole MA UCZYĆ od początku- również zdrowych nawyków żywieniowych. Jest na ten temat ustawa. To jest sprawa na inny wpis, co i ile Twoje dziecko powinno jeść w żłobku/ przedszkolu.
Nie odbiegliśmy jednak zbytnio od tematu, a być może zaświeciła Ci się w głowie przysłowiowa lampka i odbierając dziecko w najbliższym czasie, zerkniesz na oferowane przez catering dostarczający jedzonko dla małych brzuszków menu. Wielu rodziców ma problem z jedzeniem przez ich dzieci warzyw i owoców. Kochani rodzice- im wcześniej zaczniecie tym dzieci szybciej się przekonają co jest dobre. Dzieci idąc do żłobka/ przedszkola patrzą na inne maluchy. To wtedy pojawia się pierwsze „ble” a może być całkiem inaczej i inne smerfiki mogą patrzeć na Waszą pociechę z zaciekawieniem gdy wcina witaminki. 😉
Czy wiesz jak możesz „przemycić” warzywa i owoce swojemu skarbowi?
Wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków np. soków, z pewnością zachęci je do skosztowania własnego wyrobu
Angażowanie dzieci w przygotowywanie posiłków np. dodawanie składników do dań, smarowanie, polewanie.
Wygląd posiłków musi zachęcać do zjedzenia np. kanapeczki w postaci zwierzątek wspólnie przygotowane, są wielka atrakcją.
Włączenie zabawy w kuchnię np. wykonywanie warzyw z plasteliny
Jak powinno być i co możemy zrobić, aby maluchy odżywiały się zdrowo:
Wybierajmy żywność jak najmniej przetworzoną
Czytajmy etykiety
Wybierajmy produkty naturalne, sezonowe, najlepiej kupowane na targu
Zwracajmy uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Unikajmy smażenia.
Spożywajmy posiłki regularne i różnorodne zarówno w domu jak i w żłobku.
Bądźmy wzorem dla Naszych pociech i dajmy dobry przykład
Stosujmy produkty wpływające korzystnie na rozwój i samopoczucie dzieci m.in.:
-
ORZECH WLOSKI (7 szt.)-lepsza pamięć, sprawniejszy umysł, zmniejsza problem ze skupieniem
-
RYBY MORSKIE-karmią mózg
-
DYNIA: pestki- zmniejszaja nerwy, zupa-poprawia pamięć i koncentrację
-
FASOLA- poprawia nastrój i zmniejsza senność
-
BORÓWKA- wpływa na pracę mózgu
-
CZEKOLADA GORZKA- mózg
-
AWOKADO-mózg
-
Dbajmy o nasze pociechy i kontrolujmy sposób odżywiania, zarówno w domu jak i żłobku czy przedszkolu. Będziemy mieli pewność, że jedzenie nie szkodzi, a pomaga. To bardzo ważne, aby dzieciaczki uczyły się dobrych nawyków od najmłodszych lat.