ZAMÓW
PANEL KLIENTA
catering dietetyczny i diety pudełkowe Warszawa i Mińsk Mazowiecki
ZAMÓW
PANEL KLIENTA

TRZECIE WYZWANIE – MOTYWOWANIE

 

Motywacja jest podstawą efektywnego odchudzania i pozwala zacząć ten niekiedy nie łatwy proces. Jeśli masz dosyć złego samopoczucia, wrażenia ociężałości i ciągłego zmęczenia to decyzja jest prosta, czas wziąć się za siebie! Początki bywają trudne, ale warto mieć dużo samozaparcia i chęci, żeby przebrnąć przez najgorsze, bo efektem będziesz nowy Ty. W rzeczywistości to wcale nie jest takie trudne.

WYGLĄD

Głównym czynnikiem motywującym do zmiany jest niskie poczucie własnej wartości, więc jeśli źle się czujesz sam ze sobą to, czas to zmienić! Często także niepowodzenia w kontaktach interpersonalnych np. damsko-męskich, mogą się przyczynić do podjęcia decyzji o poprawie wyglądu. Jest to tzw. motywacja zewnętrzna, czyli ktoś sugeruje nam zmianę. Jesteśmy bardziej skłonni bo chcemy się podobać.

ZDROWIE

Ważnym czynnikiem pozytywnie wpływającym jest świadomość swojego problemu, często choroby wynikającej z nadwagi oraz konsekwencji złego stylu życia. Warto zakodować sobie,że nadwaga i otyłość to problem, z którym trzeba walczyć, bo prowadzi do wielu chorób natury fizycznej jak i psychicznej.

NASTAWIENIE

Podejście do odchudzania to kluczowy element. Traktuj to jak wyzwanie. Ustal sobie cel krótkoterminowy, czyli ile i w jakim okresie chcesz schudnąć. Nie poddawaj się jeśli coś pójdzie nie tak. Bądź cierpliwy i wytrwały. Po osiągnieciu celu wyznacz kolejny. Jeśli Ci się uda, będziesz odczuwał ogromną satysfakcję i dumę ze swoich dokonań. Pamiętaj jednak, że tylko motywacja długofalowa, czyli zmiana złych nawyków i przyzwyczajeń pozwoli Ci utrzymać efekty na długi czas. Musisz się nieustannie motywować, poprzez myślenie o efektach i rezultatach, bo to da Ci energię do działania i zaspokojenia pragnień.

PRAGNIENIA

Ludzie nieustannie czegoś pragną stwierdził Maslow. Stworzył on piramidę potrzeb, z której wynika że na samym szczycie jest SAMOREALIZACJA, oznacza to, dążenie do spełnienia swojego potencjału i rozwoju swoich możliwości, zainteresowań, pasji.  Amerykański profesor Steaven Reiss, aby ocenić co motywuje ludzi, stworzył specjalny kwestionariusz. Wyróżnił tzw. 16 podstawowych pragnień człowieka. Każdy odczuwa te pragnienia w innym stopniu, ale to one decydują o motywacji. Wyróżnił między innymi:

 1. Pragnienie AKCEPTACJI oznacza ono nic innego jak to,że chcemy odczuwać przynależność, a nie odrzucenie i krytykę.
 2. Podstawowym pragnieniem jest używanie mięśni i utrzymanie sprawności ciała, czyli tak ważna AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Zaspokojenie tego pragnienia daje radość z własnej witalności
 3. CIEKAWOŚĆ sprawia, że odczuwamy pragnienie poznania i wiedzy
 4. HONOR czyli pragnienie zachowania zgodnie z zasadaami moralnymi
 5. JEDZENIE- zaspokojenie tej potrzeby daje poczucie nasycenia a nie zaspokojenie głód.
 6. KONTAKTY SPOŁECZNE- pragnienie towarzystwa i przyjaźni. Z reguły jest to pragnienie obracania się w towarzystwie podobnym do siebie
 7. RODZINA
 8. SEKS
 9. SPOKÓJ
 10. STATUS

Metoda Reissa określa wartości, którymi kieruje się człowiek, a tym samym wskazuje najlepszą drogę do osiągnięcia wyznaczonego celu i samorealizacji.

TRIKI MOTYWUJĄCE

 1. Pokochaj dania fit i ruch, niech staną się naturalnym nawykiem.
 2. Komponuj swoją dietę wg. upodobań np. kuchnia polska
 3. Dostrzegaj rezultaty i nagradzaj się.
 4. Poproś o wsparcie rodzinę. Wspólna aktywność pogłębi więzi i da radość ze spędzania czasu razem np. podczas przygotowywania posiłków
 5. Straj się odnaleźć radość w odchudzaniu i zaakceptuj nowy styl życia
 6. Koncentruj się na celu i na działaniach, które do niego prowadzą, a nie na niepowodzeniach
 7. Wyobrażaj sobie siebie jako osobę szczupłą, pełną energi i wigoru i zawsze w dobrym humorze
 8. Zmień rytuały, np. wieczorne podjadanie na picie herbaty lub spacer
 9. Unikaj stresu poprzez aktywne rozwiązanie problemu, skupianie i nazwanie emocji, które w danym momencie czujesz oraz angażowanie się w czynności, które są przyjemne.
 10. Przygotuj się na trudne momenty, nie zniechęcaj się. Możesz skorzystać z porad wykwalifikowanego dietetyka jeśli potrzebujesz opieki, bądź chcesz poszerzyć swoją wiedzę nt. żywienia.
avatar-testimonial-courses

Administrator
Dieto Strefy

Ostatnie posty 

Go to Top