ZAMÓW
PANEL KLIENTA
catering dietetyczny i diety pudełkowe Warszawa i Mińsk Mazowiecki
ZAMÓW
PANEL KLIENTA

Mity żywieniowe – poznaj 10 najbardziej popularnych

mity żywieniowe

Mity żywieniowe przekazywane z pokolenia na pokolenie, wszechobecne w podejściu do odżywiania, mimo iż coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co ma na talerzu. Wykluczenia składników z diety, ponieważ fałszywe źródła podają, że należy je wykluczać, są tuczące lub niezdrowe.

Dlatego przedstawiamy 10 najczęściej przekazywanych mitów żywieniowych.

MIT – Szpinak jest bogaty w żelazo

Pamiętacie Papaja z bajki i co jadł? Szpinak.

I tak powstają mity.

Mit żywieniowy powstał przez zwykłą pomyłkę ludzką, przecinek dziesiętny postawiono o jedną cyfrę za daleko, sugerując wysoką ilość żelaza w szpinaku. Prawdą jest, że ilość tego pierwiastka w porównaniu do innych warzyw jest duża, jednak żelazo z tego warzywa jest słabo przyswajalne, przez obecność w nim kwasu szczawiowego. Jednak należy docenić inne jego walory, w tym bogactwo w witaminy i sole mineralnych oraz beta-karoten i luteiny.

MIT – Nie można jeść po 18.

Strachy, że jeśli zjemy posiłek o tym czasie, odkładać będzie się tłuszcz, są dawno nieaktualne. Kolację powinniśmy jeść 2-3 h przed snem i dobrze, by to było lekkie, nieobciążające organizm, danie. Brak posiłku lub zbyt wczesne go spożywanie, również nie jest dla nas korzystne. Pogarsza jakość snu i wpływa na stan zdrowotny np. bóle głowy czy zmęczenie.

MIT – Cytrusy to największe źródło witamin.

Owoce cytrusowe zawierają sporo witaminy C (40-60 mg), ale nie najwięcej.

O wiele wyższą ilość witaminy C mają takie produkty jak dzika róża (250-800 mg), czy czarna porzeczka. Sporo kwasu askorbinowego ma również natka pietruszki i papryka.

MIT – Makaron tuczy.

I tak i nie.

Makaron jest produktem o średniej kaloryczności, a dodawane do niego sosy podwyższają ten wskaźnik. Najzdrowszy oraz o większej zawartości witamin i składników odżywczych jest makaron pełnoziarnisty. Ma również niższy indeks glikemiczny, na co ma również wpływ gotowane go jako al dente.

Jak wszystko w nadmiarze nie jest korzystne dla naszego zdrowia i osoby z nadwagą lub cukrzycą, powinny ograniczyć wielkość spożywanych porcji.

MIT – Owoce mają dużo witamin i można jeść je bez ograniczeń.

Fruktoza znajdująca się w owocach spożywana w bardzo dużych ilościach może być niebezpieczna dla organizmu, prowadzić, do otyłości i cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia czy dny moczanowej. Szkodzi również naszej wątrobie.

Tymczasem można ją znaleźć w wielu produktach, również jako syrop glukozowo-fruktozowy, co niestety zwiększa jej ilość w codziennej diecie. Tak więc, picie soków do każdego posiłku, nie będzie korzystne dla zdrowia. Owoce są cennym źródłem składników odżywczych. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach dziennie.

MIT – Chleb ciemny jest lepszy od jasnego.

Kaloryczność chleba jasnego i ciemnego jest podobna. Zwiększa się wraz z dodaniem do niego nasion. Jednak ze względu na błonnik i cenne składniki odżywcze jest pożądany w dietach redukcyjnych. O wyborze chleba powinno decydować jakość i skład. Najlepszym wyborem są pełnoziarniste produkty. Ciemny kolor nie zawsze świadczy o tym, ponieważ często praktykuje się dodawanie karmelu lub słodu jęczmiennego, żeby uzyskać ciemny efekt.

MIT – kawa to szkodliwa używka.

Wiele badań wskazuje na dobroczynne działanie kawy.

 •  Obniża ryzyko cukrzycy.
 •  Wpływa pozytywnie na wątrobę
 •  Jest źródłem antyoksydantów.
 •  Poprawia nastrój i koncentrację.
 •  Może zapobiec ślepocie.
 •  Zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej, Parkisnosna .
 •  Przyspiesza metabolizm.
 • Ogranicza rozwój próchnicy.

Jednak mówiąc o kawie należy wspomnieć o jej niekorzystnych skutkach.

 •  Może uzależnić.
 •  Pita w nadmiarze jest szkodliwa.
 •  Nie należy jej pić, jeśli są przeciwwskazania.
 •  Może być odpowiedzialna za niepokój i problemy z zasypianiem.
 •  Osłabia pamięć.
 •  Gotowana, może podnosić poziom cholesterolu.
 •  Zwiększa ryzyko zawałów.

Mitem jest również twierdzenie, że kawa odwadnia organizm, badania wykazały bowiem, że regularne jej picie nie wpływa w znaczący sposób na objętość i skład moczu. My zalecamy zdrowy rozsądek i umiar, a jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, ciesz się filiżanką kawy.

MIT – gluten szkodzi.

Ostatnio powstała moda na wykluczanie glutenu z jadłospisu, zgodnie z teorią, że gluten szkodzi, jest to skuteczny sposób na schudnięcie i lepsze samopoczucie.

Odpowiadamy, szkodliwy mit żywieniowy. Wykluczanie z diety glutenu, bez wskazań medycznych, wiąże się z niedoborem wielu cennych składników odżywczych, a przez to z pojawieniem chorób. Dieta bezglutenowa nie jest dietą odchudzającą, a jedząc posiłki z glutenem, wystarczy zadbać o odpowiednią ilość warzyw i innych składników. Dieta bez glutenu u osób zdrowych może wywoływać odwrotny skutek.

MIT – nie można łączyć pomidora z ogórkiem?

Ten mit żywieniowy powstał przez enzym zwany askorbinazą, który znajduje się w ogórkach i może dezaktywować witaminę C zawartą w pomidorze.

Czy w takim razie nie należy łączyć ogórka z pomidorem? Wystarczy surówkę z tych warzyw, lekko zakwasić np. octem winnym lub sokiem z cytryny, a działanie enzymu zostaje zneutralizowane. Pomidory nie są jednak największym źródłem witaminy C i nawet jeśli nie zakwasimy potrawy, strata wynikająca z działania enzymu, nie jest aż tak istotna. Tak więc, twierdzenie, że nie należy łączyć pomidora z ogórkiem jest mitem żywieniowym.

MIT – Jajka ze względu na cholesterol

Już dawno wykazano, że cholesterol w jajach, nie jest taki straszny i nie wpływa na jego poziom we krwi tak jak tłuszcze nasycone np. w słodyczach. Większość dietetyków uważa, że 1-2 jajka dziennie, to bezpieczna ilość. Jajka nie mają również żadnego wpływu na ryzyko chorób serca. Jajka źródło życia i to prawda, ponieważ są bogactwem witamin i minerałów.

Mity żywieniowe często ograniczają naszą dietę i powodują, że tracimy z niej wartościowe składniki odżywcze, warto je poznać.

avatar-testimonial-courses

Administrator
Dieto Strefy

Ostatnie posty 

Go to Top